© fluxyus
“Gashub” Zeebrugge onder vuur: draaischijf voor uitvoer Russisch gas
Nieuwe cijfers tonen dat een groot deel van het in Zeebrugge aangevoerde vloeibaar gas uit Rusland niet naar de Europese energiemarkt gaat. Enkele ngo’s stappen daarom naar het kabinet van minister Van der Straeten. Dat schrijft De Morgen vrijdag.
Het afgelopen jaar bleek Zeebrugge de draaischijf van de Europese import van Russisch vloeibaar gas, maar nieuwe data tonen vooral de cruciale rol in de doorvoer van lng naar de rest van de wereld. De lng-tracker van het Amerikaanse Institute for Energy Economics and Financial Analysis toont dat bijna driekwart (72 procent) van alle Russische lng-overslag in de EU vorig jaar in Zeebrugge gebeurde.
Die doorvoer van Russisch lng ging voor 93 procent naar landen buiten de EU. Nochtans wil de Europese Commissie af van het gas uit Rusland, zeker als dat niet nodig is voor onze Europese bevoorradingszekerheid. Bij de overslag in Zeebrugge draait het om gas dat Rusland aan China en andere Aziatische landen verkoopt.
Fluxys verdient 50 miljoen per jaar
Het belang van Zeebrugge in de wereldwijde lng-handel van Rusland komt voort uit het contract van Fluxys met Yamal LNG. Dat is afgesloten in 2015, amper een jaar na de invasie van de Krim, en verzekert Fluxys nog tot 2040 van 50 miljoen euro inkomsten per jaar.
Fluxys zegt dat zijn terminal in Zeebrugge wettelijk iedereen moet toelaten om capaciteit te reserveren. “De wet laat tegen geen enkele klant discriminatie toe”, laat Fluxys weten in een mededeling.
Vredesactie, Bond Beter Leefmilieu en Greenpeace willen net dat vrijdag aankaarten tijdens een vergadering op het kabinet van minister van Energie Tinne Van der Straeten (Groen).
In één klik toegang tot al het nieuws. Download onze gratis GVA nieuwsapp
GVA-ONDERZOEK. Airbnb en Booking.com misbruikt voor sekswerk: “Bij 8 op de 10 controles is er verdoken thuisprostitutie”
Prostitutie in Antwerpse flats die te huur zijn voor toeristen, bewoners gebouw ongerust: “Vreemde figuren komen en gaan”
STANDPUNT. De strijd tegen illegale prostitutie moet worden gevoerd
Antwerpen volgt Gent niet met speciaal verlof voor trans ambtenaren: “Geen onderscheid maken op basis van gender”
Video over Reuzegommers van YouTuber Acid offline gehaald
Ze wou Jurgen helpen, maar ging er zelf aan kapot: proces rond moord Ilse Uyttersprot (53) vrijdag van start