© AFP
Mexico vraagt excuses van Spanje en paus voor misdaden tegen inheemse volkeren
Mexico wil dat de Spaanse koning en de paus hun excuses aanbieden voor de begane misdaden jegens de inheemse volkeren tijdens de verovering en de onderwerping van Mexico in de 16de eeuw. Dat heeft de Mexicaanse president Andres Manuel Lopez Obrador in een brief gevraagd.
In een boodschap die via sociale media werd verspreid, beschreef Lopez Obrador de verovering als een invasie. Met de brieven aan koning Felipe VI en paus Franciscus vraagt hij dat de misdaden erkend worden en dat er excuses worden aangeboden aan de inheemse volkeren. Voorts zei de president te hopen dat 2021 een jaar van "historische verzoening" zou worden. In dat jaar kent Mexico drie jubilea: 500 jaar geleden (1521) viel namelijk de Azteekse hoofdstad Tenochtitlan, die in 1321 werd opgericht, in Spaanse handen en in 1821 werd Mexico onafhankelijk.
Weigering
Het is tijd voor een verzoening met het verleden, verklaarde Lopez Obrador, "maar eerst vragen we verontschuldigingen". In ruil beloofde hij zelf ook excuses voor de misdaden ten aanzien van de inheemse volkeren in Mexico die na de onafhankelijkheid werden begaan.
De Spaanse regering heeft in een reactie al resoluut geweigerd om op de vraag van de Mexicaanse president in te gaan. Madrid stelde dat de daden van de Spanjaarden vijfhonderd jaar geleden niet in hedendaagse termen konden worden veroordeeld.
In één klik toegang tot al het nieuws. Download onze gratis GVA nieuwsapp
Gerelateerd
Meest bekeken
Hoofdpunten
LIVE ASSISEN. Volg de eerste procesdag over de Antwerpse seriemoordenaar Stephaan Du Lion
Na zwaar incident met cliënt die alles kort en klein sloeg: sociale dienst Brasschaat gaat week dicht omdat personeel zo in shock is
15-jarig meisje mag naar huis na steekpartij op school in Mechelen: “Ze is vrijgelaten onder zeer strikte voorwaarden”
De prijs van de PFAS-productiestop: 3M wil tot 66% van de jobs schrappen in fabriek in Zwijndrecht
VS blaast bezoek aan Peking af, China zegt dat ballon in Amerikaanse luchtruim “voor wetenschappelijk onderzoek” is
25 jaar geleden stierven 5 Vlaamse jongeren bij ramp met kabelbaan in Cavalese: “Ongelooflijk dat ze straks al langer dood is dan dat ze heeft geleefd”